Йохан Крапф е немски мисионер, езиковед и пътешественик. Роден е на 11 януари 1810 година в земеделско лютеранско семейство в Югоизточна Германия. Още от най-ранна възраст се проявява дарбата му чужди езици. На 17-годишна
2010-11-26 14:51:59
Йохан Крапф е немски мисионер, езиковед и пътешественик. Роден е на 11 януари 1810 година в земеделско лютеранско семейство в Югоизточна Германия. Още от най-ранна възраст се проявява дарбата му чужди езици. На 17-годишна възраст вече владее много добре латински, гръцки, френски и италиански и отива да учи в Базелската семинария. След като учи три години, напуска, записва теология в Тюбингенския университет и през 1834 се дипломира. Докато работи като помощник пастор в родното си село се среща с един мисионер, който запалва желанието му за мисионерска дейност.
През 1836 Крапф е поканен от Англиканската църква да се присъедини към мисионерската общност в Етиопия и през 1837 заминава за там. По време на петгодишното му пребиване в Етиопия изучава отлично местните езици, бит и обичаи, като едновременно с мисионерската развива и изследователска дейност.
През 1839-1841 изследва днешната провинция Шоа в Етопия и открива нов път към нея от страна на залива Таджура. След завръщането си от Етиопия, Крапф получава докторска степен от университета в Тюбинген за извършените от него географски, антроположки и лингвистични изследвания, които публикува през 1843.
Известно време Крапф прекарва в Александрия в Египет, където се жени, след което заедно с жена си и дъщеря си заминава за Източна Африка, в Момбаса - Източна Кения. Скоро след пристигането им в Момбаса жената и дъщерята на Крапф умират от малария и Крапф се отдава изцяло на дейността си - проповядване на християнството сред местното население и извършване на географски изследвания.
През 1847 г. той изследва околностите на Момбаса и устията на реките Тана и Сабаки. През 1848 г. Крапф изследва планината Усамбара в Североизточна Танзания и установява наличието на снегове по върховете на планината Килиманджаро.
В края на 1849г. Крапф тръгва от Момбаса на северозапад, достига до сливането на реките Ати и Цаво (образуващи река Галана) и оттам достига на север-северозапад до Китуи , разположен на вододела между реките Ати и Тана. На 3 декември открива масиваКения.
През 1851 година Крапф достига до изворната област на река Тана (на юг от масива Кения), а през 1852 повторно посещава планината Усамбара..
През 1853 година, поради разклатеното си здраве се, Крапф се завръща в Германия, а през 1854-855 г. отново посещава и изследва областта Шоа в Етиопия.
По време на своето 18-годишно пребиваване в Африка, Крапф събира огромно количество артефакти за местното население, които са описани и систематизирани в труда му излязъл от печат през 1858.
До края на живота си Крапф живее и работи в родното си село като пастор, продължава своите езикови проучвания и извършва консултантски услуги за християнските мисии.